sobota, 6 grudnia 2014

Nadchodzi kres żywota CAPTCHA?!

Ten irytujący sposób uwierzytelniania naszego "człowieczeństwa" na portalach internetowych i im podobnym, jest tak drażliwy, że ciężko nie wspomnieć o nim z tępym grymasem na twarzy. Ile to razy musimy domyślać się co jest dokładnie wyświetlane na obrazku, czy to na pewno ta litera...? 


Przyznacie, że nie raz o mało z siebie nie wyszliście, gdy byliście świadomi poprawności wpisania tekstu z obrazka, a on okazywał się wciąż błędny! Na szczęście zapalił się promyczek nadziei, świadczący o rychłym końcu tego irytującego udowodnienia tego, że nie jesteśmy botem, tylko człowiekiem!





Pomysłodawcą nowego pomysłu na wyeliminowanie botów tworzonych przez liczne grona hackerów jest potentat z Mountain View - Google! Jego programiści doszli do niepodważalnego wniosku o braku 100% pewności i słuszności działania CAPTCHA i wynaleźli reCAPTCHA! Zamysł przy procesie twórczym był taki, by wyeliminować uciążliwe wpisywanie kodów z losowego obrazka, ale przy tym utrudnić działanie botów.





Jak zatem działa nowa reCAPTCHA? Bądźcie pewnie, że obrazki pozostały... spokojnie, ale tym razem bez zbędnego tekstu, który musimy przepisać! Więc, otrzymujemy wpierw zapytanie o wybranie naszego ulubionego koloru. Zanim to zrobicie, musicie się przyjrzeć i zobaczyć inną dostępną opcję zatytułowaną "I'm not a robot" - nie jestem robotem. Po uprzednim naciśnięciu na tę pozycje, zostaniemy poproszeni o zaznaczenie pasujących do pierwszego obrazka innych pozostałych.





Na tym przykładzie wystarczy, że pozaznaczamy wszystkie koty, bo co innego mogłoby łączyć kota z głównego obrazu? Myśląc analogicznie, będziemy musieli zawsze łączyć tematycznie związane ze sobą rzeczy. Dla nas to błahostka, jednakże dla bota może być to nie lada wyczyn! To właśnie zapewnić ma główne bezpieczeństwo przeciwko atakom hackerów. Wg informacji Google'a, weryfikacji będzie poddawany także nasz adres IP. Z pewnością nie tylko to, ale dalszych szczegółów gigant podać nie chce. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa!  

Google Online Security Blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz