piątek, 15 listopada 2013

Batalia dot. praw do skanowania książek przez Google'a została zakończona!

Publikowanie skanów książek nie jest do końca takie łatwe. Zwłaszcza kiedy dochodzą osoby domagające się pełnego respektowania praw autorskich. Przez właśnie takie prawa Google toczył zażartą batalię aby móc pełnoprawnie udostępniać skany książek.

Proces trwał całe 8 lat aż do dzisiejszego dnia, kiedy to sędzia wydał wyrok w tej sprawie. Wyrok oczywiście uniewinniający potentata z Mountain View - Google'a. Całą sprawę rozpoczęła organizacja zrzeszająca autorów książek: Authors Guild.

Organizacji nie spodobała się praktyka Google'a polegająca na tworzeniu skanów książek pochodzących z różnych bibliotek. Ich zdaniem naruszało to liczne prawa autorskie. Z drugiej strony sędzia Danny China uznał, iż takie działania wcale nie naruszają praw, ponieważ w ten sposób firma publikująca skany nie czerpie dodatkowych korzyści finansowych. Krótko mówiąc: nie okradają ich autorów. Danny China zaznaczył również, iż przynosi to szereg korzyści społeczeństwu! Ba! Użytkownik dzięki Google Books może dowiedzieć się czy dana książka, której poszukuje w ogóle istnieje!
 

Business Insider

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz