czwartek, 11 września 2014

Zbiorowy atak hackerów na pocztę Gmail...

Konta pocztowe są częstym celem ataków cyberprzestępców. Powód często może być prozaiczny, ale również może być to usiłowanie wykradnięcia gotówki z naszego konta. Taki właśnie cel obrali sobie, prawdopodobnie rosyjscy hackerzy.

Nic nie jest jeszcze potwierdzone, aczkolwiek na jednym z rosyjskojęzycznych for, pojawiła się lista zawierająca 4.9 mln haseł do kont poczty od Google'a.

Ich liczba jest zatrważająca, ale prawdopodobnie nie jest wynikiem tylko jednego ataku w przeciągu ostatniego czasu. Zdaniem specjalistów z Kaspersky Lab, dane musiały być zbierane od dłuższego czasu.

Najczęstszą metodą oraz najbardziej znaną jest tzw. "phishing". Hacker przesyła wiadomość do potencjalnej ofiary, podszywając się przy tym pod odział banku. Potem niespodziewanie wyciąga hasło od nieostrożnego użytkownika.Taką metodą może wyciągnąć wręcz hasło zarówno do poczty jak i samego konta bankowego. Takie są niestety fakty. Atak mógł nastąpić także przy pomocy "keylogger-a",  który monitoruje to co wpisuje użytkownik danego urządzenia. Dane przesyłane są później bezpośrednio do cyberprzestępcy.

Zatem, nie warto dać się wciągnąć w gierki hackerów i mieć baczenie na podejrzanej treści maile. Warto także zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera czy smartfonu, poprzez instalację oprogramowania antywirusowego. Strzeżcie się przed oszustom i złodziejom w sieci!

USA TODAY